Cannizaro Park

Park jest pozostałością po ogrodach dawnego wiejskiego domu w jego centrum (obecnie hotel). Dom, pierwotnie znany jako Warren House, został zbudowany w XVIII wieku i był własnością rodzin Grosvenor i Drax, którzy przez większą część swojej historii wynajmowali go wielu bogatym najemcom. Sąsiednie pole golfowe Royal Wimbledon i zachodnie części wioski Wimbledon również były kiedyś częścią posiadłości.

W latach 1785–1806 w domu zamieszkiwał sekretarz stanu i sekretarz stanu ds. Wojny Henry Dundas, 1. wicehrabia Melville . W tym czasie było to główne centrum społeczne dla członków rodziny królewskiej i wyższych polityków ( George III i premier William Pitt Młodszy przebywali tam regularnie). Dundas zorganizował projektowanie ogrodów, których podstawowa struktura pozostaje do dziś. Lady Jane Wood w ogrodach jest pamiątką dla jego żony.

W 1817 r. Sycylijczyk Francis Platamone, hrabia St. Antonio i jego szkocka żona Sophia wydzierżawili Warren House i organizowali regularne przyjęcia i koncerty, w których uczestniczyli m.in. premier książę Wellington i pani Fitzherbert , kochanka króla Jerzego IV . Hrabia opuścił żonę i wrócił do Włoch w 1832 r., Kiedy odziedziczył tytuł księcia Cannizzaro. Księżna pozostała w Warren House, dopóki nie zmarła w 1841 r. Po jej śmierci dom stał się znany z tytułu męża (z różną pisownią).

Poważny pożar na początku XX wieku zniszczył znaczną część domu, ale został przebudowany i przedłużony do obecnego stanu. W latach 20. Dom Cannizaro był własnością admirała Plunketta-Ernle-Erle-Drax . Sprzedał go rodzinie Wilsona, jej ostatnich prywatnych właścicieli. Podczas wygnania z Etiopii cesarz Haile Selassie przebywał w Wimbledonie i upamiętnia go nowoczesne popiersie w parku.

Wilsonowie byli właścicielami domu do późnych lat 40. XX wieku i wprowadzili szereg ulepszeń w ogrodach, sadząc nowe drzewa, rododendrony , azalie i kamelie . W 1947 r. Dom i ogrody zostały sprzedane radzie gminy Wimbledon . Wkrótce ogrody zostały otwarte dla publiczności, a dom był przez pewien czas wykorzystywany jako dom opieki.

Londyńska dzielnica Merton sprzedała ten dom w latach 80. XX wieku, a następnie została przekształcona w obecne przeznaczenie na hotel. Okoliczne ogrody pozostają własnością gminy i są otwarte dla publiczności. Większość części jest dobrze utrzymana, zachowując charakter dużego prywatnego ogrodu, z wieloma wyraźnymi obszarami i małymi „pokojami ogrodowymi”, ale wyszukane Ogrody Włoskie są w dużej mierze niezamieszane. Przez wiele lat we włoskich ogrodach odbywały się przedstawienia operowe latem w ramach festiwalu Cannizaro, ale w 2013 r. Festiwal nie odbył się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *