[Kumoterki] Parada Gazdowska i Kumoterska Poronin 2020 – Kumoterki.PL / Zakopiec TVParada Gazdowska i Kumoterki Poronin Lichajówki 2020.

Więcej na
http://kumoterki.pl
http://facebook.com/kumoterkipl
http://facebook.com/groups/kumoterki
http://instagram.com/kumoterki

#kumoterki #paradagazdowska #kumoterkiporonin

Parada Gazdowska – to prezentacja zaprzęgu konnego z sańmi, którymi powozi gazda i jedzie wraz ze swoja gaździną i dziećmi.
Parada Gazdowska ma na celu zaprezentowanie piękna góralskiej tradycji i pokazania pięknych strojów góralskich oraz przystrojeń i uprzęży koni.

Kumoterki (w gwarze podhalańskiej: gońba) – to wyścig dwuosobowej pary góralskiej po śniegu w małych saniach, używanych przez kumotra i kumoszkę .

W wyścigach kumoterek powozi kumoter, a jego kobieta kumoska mocno trzyma się sań i poprzez balansowanie ciałem dba, by oboje nie wylecieli z toru. Para zawodników jest ubrana w tradycyjny strój góralski – przykuwa to uwagę widzów przyjeżdżających z całej Polski w góry specjalnie na zawody.

Sanie do kumoterek powinny być wykonane z drewna, jak przystoi na tradycyjne sanie góralskie. Zawody przeprowadzane są na czas. Zawody kumoterek odbywają się w Zakopanem, Białym Dunajcu, Poroninie, Bukowinie Tatrzańskiej, Szaflarach, Ludźmierzu i Kościelisku są one jedną z zimowych atrakcji stolicy Podhala.

Co to są kumoterki? Zajrzyj na nasza stronę kumoterki.pl
Co to jest gońba kumoterska? – Zajrzyj na nasza stronę kumoterki.pl

source

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *